Často kladené dotazy

Krevní plazma je důležitá složka krve (tvoří asi 55% objemu krve). Má jantarově nažloutlou barvu a v těle zdravého člověka je jí zhruba 3 – 3,5 litru, tzn. asi 5% tělesné hmotnosti. Plazmu tvoří tři základní složky, a sice voda (90%), organické látky (plasmatické bílkoviny, hormony, enzymy, vitaminy, glukóza atd.) a anorganické soli. V lidském těle přenáší plazma cukry, lipidy, hormony, metabolické produkty a v omezené míře i kyslík a oxid uhličitý.

Krevní plazmu může darovat zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let s váhou nad 50 kg. Dárce musí mít uzavřené zdravotní pojištění na území EU a platný doklad totožnosti.

Darování není vhodné, pokud trpíte těžkým chronickým onemocněním – jaterním, srdečním, ledvinovým nebo metabolickým. Plazmu nemohou darovat ani lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Posouzení způsobilosti k dárcovství je vždy na našem lékaři při vstupní prohlídce. Na odběr raději nechoďte, pokud se necítíte zdravě nebo jste v posledních šesti měsících podstoupili tetování nebo jste si nechali udělat piercing.

Darování plazmy je možné jednou za 14 dní, což vychází na maximálně 26 odběrů za rok.

Nezapomeňte doma doklad totožnosti a platný průkaz zdravotní pojišťovny.

Určitě. Den před odběrem a v den odběru zvyšte příjem tekutin zhruba na dva až tři litry. V tomto čase zároveň konzumujte lehkou netučnou stravu. Těsně před odběrem je vhodné sníst kousek ovoce. Rozhodně nechoďte darovat na lačno, během odběru i po něm by se vám mohlo udělat nevolno. Více informací zde.

Plazma se šokově hluboce zmrazí a následně se ve farmaceutických továrnách zpracovává. Prostřednictvím různých fyzikálně chemických postupů se izolují jednotlivé frakce proteinů. Ty se dále čistí a koncentrují do formy konečného léčiva.

Rozhodně ne. Na naší klinice pracujeme výhradně se sterilními jednorázovými pomůckami. Krev i plazma proudí pouze uzavřeným sterilním systémem a nedostanou se do kontaktu s okolím, tedy ani s cizí krví či jiným biologickým materiálem. Nakažení dárce je tedy naprosto nereálné.

Vaše plazma může pomoci zachránit život druhým nebo vyléčit zákeřnou nemoc. Obsahuje látky, které jsou nezbytné pro zachování imunity a srážlivosti krve. Využívá se proto při léčbě popálenin, při onemocnění ledvin, jater, poruchách srážení krve i při úrazech nebo mnoha dalších vážných nemocech. Krevní plazma je nenahraditelná pro výrobu životně důležitých léčiv a každým odběrem dáváte někomu naději na život. Jednou můžete potřebovat pomoc i vy.

NAPIŠTE NÁM