O darování plazmy

Darovat plazmu v ČR může každá zdravá osoba ve věku 18 – 65 let, s váhou nad 50 kg, a to jednou za 14 dní. Dárce plazmy nemusí být občan ČR, ale měl by zde mít alespoň dlouhodobý pobyt (a stálou adresu). Dárce by měl mít v ČR platné zdravotní pojištění. Zdravotní způsobilost dárce plazmy posuzuje lékař a to na základě rozboru anamnézy (zdravotní minulosti dárce) a základního fyzikálního a laboratorního vyšetření. Za propuštění dárce k odběru zodpovídá lékař.

Mohu před odběrem jíst a pít?
Určitě. Den před odběrem a v den odběru zvyšte příjem tekutin zhruba na dva až tři litry. V tomto čase zároveň konzumujte lehkou netučnou stravu. Těsně před odběrem je vhodné sníst kousek ovoce. Rozhodně nechoďte darovat na lačno, během odběru i po něm by se vám mohlo udělat nevolno.

Více informací zde

Jak probíhá odběr krevní plazmy

Rozhodli jste se stát hrdinou dnešní doby a darovat krevní plazmu? Děkujeme vám! Abyste věděli, co vás čeká, popíšeme vám, jak bude celá první návštěva u nás vypadat.

Darováním krevní plazmy pomáháte druhým, mnohdy i k záchraně jejich života. Plazma je nenahraditelná složka v lidském organismu, a její darování je tedy velmi potřebné. Proto je nezbytné, aby byla zaručena maximální kvalita a bezpečnost jak u dárce, tak i u příjemce. 

Dodržováním legislativních předpisů jak České republiky, tak EU splňujeme ty nejvyšší možné standardy pro odběr krevní plazmy, což je zaručeno i kvalifikovaným personálem a nejmodernějšími technologiemi při samotném odběru a následné manipulaci s plazmou.

registrace

ZABERE VÁM 2 MINUTY

K darování plazmy si s sebou prosím přineste občanský průkaz a průkaz zdravotní pojišťovny. Sepíšeme společně registraci a zařadíme vás do našeho registru dárců.

Vyplnění dotazníku

ZABERE VÁM 3 MINUTY

Vyplníte u nás krátký dotazník, který našemu lékaři umožní lépe poznat váš zdravotní stav.

Vstupní prohlídka prvodárce

ZABERE VÁM 15 MINUT

Každého nového dárce prohlédne před prvním odběrem náš lékař. Zároveň zodpoví otázky, které vás zajímají, a sdělí vám i další informace. K ruce si vezme vyplněný dotazník a provede základní vyšetření. Tak budeme mít jistotu, že můžete plazmu bezpečně darovat.

Rychlá prohlídka opakovaného dárce

ZABERE VÁM 8 MINUT

Rychlou zdravotní prohlídku v našem odběrném centru provádějí kvalifikované zdravotní sestry. Změří vám tlak a zapíší si vše, co potřebují vědět pro odběr.

Samotný odběr plazmy

ZABERE VÁM 40-60 MINUT

Poté již následuje samotný odběr plazmy. Při něm můžete relaxovat, poslouchat hudbu nebo si číst. Během odběru vám budou k dispozici naši pracovníci.

Finanční náhrada

DOSTANETE AŽ 700,-

Za vaše náklady spojené s darováním u nás získáte finanční náhradu ve výši 700 Kč za jeden odběr.

A TO JE VŠE

Celá návštěva u nás vám zabere přibližně hodinu. Za svou snahu i čas u nás obdržíte finanční náhradu.
 Odnesete si také dobrý pocit, že pomáháte druhým.

Tipy pro úspěšný odběr plazmy

 • Den před odběrem i v den odběru více pijte. Vyvarujte se raději kávy a černého čaje.
 • V den odběru se zaměřte na vyváženou stravu a před odběrem se řádně najezte.
 • Pokud cítíte, že jste nemocní, přeobjednejte se.
 • Před darováním doporučujeme navštívit toaletu.

Co si s sebou vzít

 • Občanský průkaz
 • Průkaz zdravotní pojišťovny
 • Něco ke čtení nebo sluchátka pro poslech hudby

PROČ DAROVAT KREVNÍ PLAZMU?

Každý musí začít sám u sebe. Darování plazmy je osobní rozhodnutí a přitom veskrze lidský čin, za který u nás dostanete finanční náhradu. Lidská plazma je dosud (a ještě dlouho bude) nenahraditelnou tekutinou, nutnou k navrácení zdraví a záchraně životů, a to jak přímým podáním, tak při dalším zpracovávání při léčbě nemocí ohrožujících život.

Proto je nezbytné, aby byla zaručena maximální kvalita a bezpečnost, a to jak u dárce tak u příjemce. Dodržováním legislativních předpisů jak České republiky, tak EU splňujeme ty nejvyšší možné standardy pro odběr krevní plazmy, což je zaručeno i kvalifikovaným personálem a nejmodernějšími technologiemi při samotném odběru a následné manipulaci s plazmou.

Bezpečné plazmatické přípravky je možné připravit pouze z krve tzv. bezpečných dárců – je třeba mít na paměti, že někteří lidé darovat krev nemohou, aby neohrozili zdravotní stav svůj a zdravotní stav příjemců přípravků z jejich plazmy.

KDO MŮŽE DAROVAT KREVNÍ PLAZMU?

Aby byl průběh darování plazmy úspěšný a zároveň pro vás bezpečný, je třeba dodržet několik zásad. Podle toho sami poznáte, zda jste vhodným dárcem plazmy. Pamatujte, že před samotným darováním vás prohlédne náš lékař, který posoudí váš zdravotní stav.

JAK VYPADÁ NÁŠ DÁRCE

 • Dárce musí být zdravý člověk ve věku 18-65 let
 • Váhu musí mít nad 50 kg
 • Musí mít čas 45-60 minut
 • Dárce musí mít trvalý pobyt na území ČR.

KDO DAROVAT NEMŮŽE

 • Darování plazmy není vhodné, pokud trpíte nějakým těžkým chronickým onemocněním – jaterním, srdečním, ledvinovým nebo metabolickým
 • Plazmu u nás nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby.

Posouzení způsobilosti k dárcovství je vždy na našem lékaři při vstupní prohlídce. Na odběr raději nechoďte, pokud se necítíte zdravě nebo jste v posledních šesti měsících podstoupili tetování nebo jste si nechali udělat piercing.

JSEM TU POPRVÉ
A CHCI DAROVAT
PLAZMU

DARUJI PLAZMU PRAVIDELNĚ
A CHCI SE PŘIHLÁSIT
NA TERMÍN ODBĚRU