Spolupracujeme

logo Kapka Naděje

Darováním krevní plazmy mohou lidé zachránit život druhým nebo pomoci vyléčit zákeřnou nemoc.

Pokud se vzdají finanční náhrady za odběr, mohou věnovat peníze na konto Nadačního fondu Kapka naděje, který pomáhá nemocným dětem ve více než 40 nemocnicích po celé České republice.

Odběrové centrum krevní plazmy Plasma place začalo spolupracovat
s Nadačním fondem Veroniky Kašákové

logo nadačního fondu Veroniky Kašákové
Pomoc na druhou. Tak by se dala nazvat nově uzavřená spolupráce mezi odběrovým centrem Plasma place a Nadačním fondem Veroniky Kašákové (NFVK). Memorandum o vzájemné spolupráci podepsali zástupci obou organizací na den svatého Valentýna 14. února 2018. Darováním krevní plazmy mohou lidé zachránit život druhým nebo pomoci vyléčit zákeřnou nemoc. Pokud se vzdají finanční náhrady za odběr, mohou věnovat peníze na konto NFVK, který pomáhá dětem z dětských domovů a pomoci tak hned dvakrát.

Při příležitosti podepsání memoranda se rozhodla Veronika Kašáková darovat v den svatého Valentýna i krevní plazmu. Byla to její premiéra. „Zatím jsem darovala jen krev, takže s plazmou to bylo poprvé. Pokud mi to zdravotní stav a časová kapacita dovolí, ráda bych chodila častěji. Je potřeba o tom mluvit a ukázat lidem, že je třeba pomáhat druhým. Považuji to skoro za povinnost. Co se týče využití finančních prostředků v našem nadačním fondu, tak nejčastěji peníze využíváme na průvodce, kteří individuálně pracují s dětmi z dětských domovů a doprovázejí je pak na cestu do reálného života, kde se nejvíce setkáváme s kriminalitou, drogami nebo dluhy,“ uvedla Veronika Kašáková a dodala: „Nabídka spolupráce s odběrovým centrem Plasma place mě velmi potěšila. Samotné centrum už hodně pomáhá samo o sobě a dojalo mě, že chtějí ještě podporovat naše projekty a děti. Je to opravdu ušlechtilé.“

Finanční náhrada za jeden odběr náleží každému ve výši 600 korun a je na svobodném rozhodnutí každého z dárců, zda si peníze ponechá nebo se jich vzdá ve prospěch dobročinného projektu. Pomoci mohou zájemci zdravotně handicapovaným s jejich uplatněním na trhu práce a nyní nově i dětem z dětských domovů. Mohou tak darovat dvakrát. Všichni dárci prochází pravidelnou zdravotní kontrolou, mají tak kromě dobrého pocitu ze svého skutku i velmi dobrý přehled o svém aktuálním zdravotním stavu, což je jistě nezanedbatelná přidaná hodnota. Lidská plazma je, a ještě dlouho bude, nenahraditelnou tekutinou, nutnou k navrácení zdraví a záchraně životů, a to jak přímým podáním, tak při dalším zpracování při léčbě nemocí ohrožujících život. Posláním plazmaferetických center je přispívat k záchraně lidských životů pomocí bezpečného a efektivního odběru krevní plazmy určené k dalšímu zpracování a výrobě léčiv. Jde například o albumin používaný při léčbě těžkých popálenin, ztrátách krve a chemoterapiích, dále pak imunoglobuliny, užívané zejména při ztrátě imunity nebo onemocnění rakovinou, a jednotlivé faktory srážlivosti používané pro léčbu hemofilie.

 

PŘEDCHOZÍ SPOLUPRÁCE

Organizace Srdcerváči podporuje zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Odběrové centrum Plasma place má za sebou spolupráci i s touto organizací. Spousta dárců se vzdala své finanční náhrady za odběr a věnovala ho právě Srdcerváčům.

Darovat dvakrát“ – tedy darovat krevní plazmu a poté finanční náhradu ve prospěch projektu Srdcerváči se rozhodla i řada známých sportovců, mimo jiné hokejisté HC Sparta Jaroslav Hlinka a Jan Piskáček, a mistr světa v rychlostní kanoistice a dvojnásobný olympijský medailista Josef Dostál. „Krevní plazma může pomoci zachránit život druhým nebo vyléčit zákeřnou nemoc. Beru to tak, že každým odběrem dáváte někomu naději na život, a že jednou budu potřebovat pomoc třeba i já,“ řekla další známá dárkyně, moderátorka a Česká Miss Earth 2013 Monika Leová.

NAPIŠTE NÁM