PRAHA: 735 208 208
HRADEC KRÁLOVÉ: 601 031 031
CHCI DAROVAT PLAZMU, JSEM:
PRVODÁRCEPRAVIDELNÝ DÁRCE

SERIÁL VŠE O PLAZMĚ #1: Proč jeden odběr nestačí?

Když jdete poprvé darovat krevní plazmu, pravděpodobně máte pocit z dobrého skutku, který jste tak vykonali. Samozřejmě – už to, že jste se odhodlali a na první odběr přišli, je ta největší část úspěchu. Avšak ne každý ví, že jeden samotný odběr krevní plazmy nestačí k tomu, aby plazma mohla být použita k léčbě pacientů. Zachraňovat životy můžete až od druhé návštěvy. Proč tomu tak je?

Bezprostředně po odběru se z plazmy odebírají vzorky na serologické testování, které zkoumá například přítomnost virů HIV, žloutenky nebo syfilitidy. Odebraná plazma je poté šokově zamrazena na 90 minut při -75 stupních Celsia a následně uložena v komorovém mrazícím zařízení při teplotě -25 ˚C  až – 40 ˚C. Pokud jsou výsledky testů negativní, tedy pokud se neprokáže přítomnost virů či protilátek proti nim v odebraném vzorku, zůstává plazma v komorovém mrazícím zařízení i nadále.

Do frakcionačního závodu, kde je použita na výrobu léčiv, může být plazma zaslána až na základě opakovaného negativního vyšetření. To je důležité pro vyloučení možné nákazy pacientů, kteří budou plazmou léčeni. Znamená to tedy, že je třeba provést minimálně dva odběry plazmy od jednoho dárce, abychom měli dvě vyšetření s negativním výsledkem. Pokud se dárce dostaví jen k jednomu odběru, jeho plazma nemůže být využita na výrobu léků a musí být zlikvidována.

Důležité je proto přijít minimálně na dva odběry, abyste svou plazmou mohli někoho vyléčit či mu dokonce zachránit život. A vůbec nejlepší je stát se pravidelným dárcem – darovat můžete každých 14 dní. Navíc, kromě toho, že svou plazmou pomáháte ostatním, jste pod pravidelným lékařským dohledem a máte jistotu, že vaše krev neobsahuje nevítané mikroorganismy.