SERIÁL VŠE O PLAZMĚ #2: Kdo se může stát dárcem?

Výběr dárce krevní plazmy má svá jasně daná pravidla. Jednak velmi důsledně chráníme příjemce plazmy – každá plazma je přísně testována na přenosná infekční onemocnění, a stejně tak přísně jste kontrolováni a tedy chráněni i vy – dárci krevní plazmy, aby vám odběr neublížil. Zdraví a bezpečnost dárce je pro nás vždy na prvním místě!

Kdo se tedy může stát dárcem krevní plazmy?

  • Zdravý člověk ve věku 18 až 65 let (prvodárce do 60 let včetně),
  • s váhou nad 50 kg,
  • s uzavřeným zdravotním pojištěním na území EU (tzv. modrá kartička),
  • s trvalou či kontaktní adresou (doloženou) na území ČR. U cizinců je podmínkou dlouhodobý pobyt, platné zdravotní pojištění a dobrá znalost českého jazyka.

Zařízení odběrového centra má konečnou odpovědnost za jakost a bezpečnost odebírané plazmy, proto má právo definitivně rozhodnout o přijetí či vyřazení dárce z registru. Právo na ochranu zdraví příjemců plazmy totiž převažuje nad jakýmikoli jinými skutečnostmi, včetně přání jednotlivců plazmu darovat.

Často se nás ptáte, zda můžete darovat plazmu, když máte určitou nemoc či berete některé léky. Trápí vás například vysoký tlak a užíváte na jeho snížení léky? Nebojte, toto onemocnění ani léky na jeho léčbu nejsou překážkou v darování plazmy.

Velmi rádi s vámi váš zdravotní stav probereme a vše vysvětlíme. Stačí napsat na recepce@plasmaplace.cz .

Více informací najdete i na tomto odkaze.